Botox ve Dolgu

Botox ve Dolgu

botox ve dolguBotox, tıp alanında genel olarak istem dışı meydana gelen kas kasılmalarına engel olmak için uygulanmaktadır. Yani botox, sinirin kası uyarmasına karşı engelleme yapan toksindir. Botox, estetik cerrahi uygulamalarında kullanılmaktadır ve olumlu neticelerin alındığı görülmektedir.

Henüz kişilerde doku sarkmalarının başlamadığı süreçte yalnızca mimik kasının aktif olduğu zaman kırışıklıklar az bir şekilde görünmektedir. Bu işlem uygulanmadan önce yüze lokal anestetik bakımdan etkili bir krem kullanılır. Botox işleminde çok ince bir iğne kullanıldığından ağrı çok fazla hissedilmemektedir.

Botox işlemi genel olarak kaslar arasında meydana gelen çizgiyi ve kas çatıklığımı gidermek amacıyla kullanılır. Göz kenarlarında oluşan ince kırışıklıkları gidermek amacıyla kullanılmaktadır ve ayrıca alın, boyun ve dudak kenarlarında oluşan kırışıklıkların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Botox uygulamasından sonra çok az şişme ve morluklar görülebilmektedir. Bu şişme ve morarmalar 2-3 gün içinde tamamen yok olmaktadır. Kullanılan ilacın kasta etkisi görülebilmesi için 7 gün gibi bir süre beklemek gerekmektedir ve ilacın etkisi yaklaşık olara 5-6 ay kadar sürmektedir. Bu yüzden işlem 6 ayda tekrarlanması gerekir. İşlem uzun süre tekrarlanacağından kaslarda zayıflamalar olur ve kırışıklık oluşturma gücü ortadan kalkmaktadır.

Dolgu uygulaması, estetik açıdan yıpranmaların fazla görüldüğü yüz, sırt, el ve boyun bölgelerinde canlılık veya ışıltı kazandırmak için amacıyla uygulanmaktadır. Bu işlem her geçen gün ülkemizden yaygınlaşmaya başlamaktadır.

Bu işlem deri altında ya da deri içinde dermatologlar ve estetik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Bu işlem için çeşitli maddeler kullanılarak hazırlanan ve kalıcı özelliği bulunup kişilerin kendi yağ dokusundan alınarak elde edilen sıvılar uygulanmaktadır. Bu operasyon için genel olarak kişinin bel ve karın kısımlarından alınan yağlar uygulanmaktadır. Uygulanan yağ dokusu kişinin kendisinden elde edildiği için hiçbir şekilde riski bulunmamaktadır.

Dolgu uygulaması görünüm bakımından rahatsızlık duyan ve çözümü ameliyatsız bir teknikle halletmek isteyen kişilere uygulanmaktadır. Yaralanma veya herhangi bir ameliyat sonrası meydana gelen bozuklar sonrasında bu işlem uygulanarak kişilere daha ışıltılı ve canlı bir estetik görünüm kazandırılmaktadır.