Burun Estetiği

Burun Estetiği

burun estetiğiDoğal görünüm açısından burun estetiği en önemli operasyondur. Bu yüzden kesinlikle her bireye özel bilgisayarlı tasarım gerekir. Burun estetiği operasyonu sonucunda güzel görünüme sahip olmalı ve başkaları tarafından bakıldığında anlaşılmaması gerekir.

Burun yüz kısmının doğal görünümü sağlayan en önemli etkendir. Burun estetiği tıpçılar tarafından rinoplasti olarak adlandırılmaktadır. Burun estetiği operasyonunun amacı buruna daha güzel bir görünüm sağlamaktır. Burun estetiği ameliyatlarında, burnun uç kısmı inceltilir ve sivriltilir, indirilebilir veya kaldırılabilir, burunda sağ ya da sol tarafa doğru eğimlik varsa bu eğimlik düzeltilebilir, burunda kamburluk durumu varsa fazlalıklar alınıp düzeltilebilir, burnun sırt alanı çökük ise dolgun hale getirilir, delik kısımlar büyük ise küçültülür, kemik eğrilikleri ve iç kıkırdağa bağlı olarak nefes almada sorun yaşanıyorsa burun estetiği ameliyatı ile bu sorun düzeltilebilir. Yani burun estetiği ameliyatı kişilerin güzel görünümünü sağlamanın yanında nefes alma konusunda da son derece önemli bir estetik operasyondur.

Burun estetiği operasyonu gelişim çağını tamamladıktan sonra burun da son şeklini almasıyla birlikte isteyen herkese uygulanabilir estetik operasyonudur. Burun estetiği operasyonunun muayene de nasıl bir burun model tasarlanacağı planlanmalıdır. Bu muayene burnun hem iç hem de dış kısmını kapsamaktadır. İç muayenede, nefes alma ve burun tıkanıklığı, kıkırdak ve iç kemikte olan eğrilik durumu, burun etlerindeki durum değerlendirilir. Dış muayene de ise, burnun simetri durumu, kıkırdağın şekli, burnun ucunun şekli ve cilt durumu değerlendirilir.

Burun estetiği operasyonu genel anestezi ile gerçekleştirilmesi gereken estetik ameliyatıdır. Yapılan burun estetiği operasyonu kesinlikle ameliyathane şartlarında yapılması gerekir. Burun estetiği ameliyatı durumlara göre 1 ila 5 saat arası sürebilmektedir. Operasyon esnasında belirlenmiş olan tasarıma göre kıkırdak ve kemiğe uygun biçim verilir. Modele göre kemik ve kıkırdaktan fazlalık bulunuyorsa alınır, çukurluk durumu var ise dolgu işlemi yapılır. Bu işlemlerin sonrasında operasyona devam edilir ve sonuçlandırılır.

Burun estetiği operasyonu sonrasında durumunuz rahat olacak ve ameliyat olmuş hissi yaşamayacaksınız. Operasyon sonrası hastanın isteğine göre kişi hastanede 1 gün istirahat edebilir. Ancak hasta taburcu olmak isterse de rahatlıkla taburca edilebilir. Bu süreci yatarak geçirmeniz gerekmiyor. Bu süreç ayakta geçebilir. İstediğiniz gibi dışarı da gezebilirsiniz. Burunda morarma veya şişlik fazla olmaz. Oluşan az şişlik ve morarmada 1 haftaya tamamen ortadan kalkmış olur. Burnunuzu darbelerden, güneş ışınından korunmalısınız ve gözlük yerinde lens kullanmalısınız. İstenilen buruna kavuşmak için ise yaklaşık 5-6 ay gibi süre beklemek gerekir.