Jinekomasti

Jinekomasti

jinekomastiHalk dilinde erkek meme büyümesi, tıp dilinde ise jinekomasti olarak adlandırılmaktadır. Erkeklerin göğüs kısmının veya dokusunun normalden fazla olması durumu jinekomasti adı verilmektedir. Jinekomasti problemi genel olarak hormonal sorunlara bağlı bir şekilde meydana gelmektedir. Kullanılan bazı stres ilaçları erkeklerde jinekomasti problemini oluşturabilmektedir. Elbette erkeklerde göğüs genişlemesi jinekomastiye bağlanamaz.

Jinekomasti 10 ila 16 yaşlarındaki erkek çocuklarında %35 rastlanır, ergenlik döneminde ise bu sayı daha fazla artmaktadır. Ergenlik döneminde oluşan göğüs büyümeleri 3 ila 4 sene sonrasında kendiliğinden düzelmeye başlar ve bu düzelme genel olarak çoğu kişide olur. Ancak bu durum çok az kişide kalıcı olmaktadır.

Uygulanacak cerrahi operasyon ile yağ ve meme dokusu alınarak tedavi sağlanmış olacaktır. Bu operasyon sonrasında kişi hem psikolojik hem de fiziksel açıdan çok rahatlayacaktır. Jinekomasti operasyonu sağlıklı ve duygusal bakımdan erişkin kişilere yapılabilir. Erkeklerde görülen aşırı kilo ilk olarak egzersiz yaparak düzeltilmeye çalışılmalıdır.

İlk başta kişilere operasyon önerilmemektedir. Bütün çaba ve tedavilerle düzelme sağlanmıyorsa jinekomasti ameliyatına karar verilir. Alkollü içecek kullanan bireyler operasyona aday olamazlar.