Karın Germe

Karın Germe

karın germePlastik cerrahların en çok yaptığı estetik ameliyatlardan biride karın germe ameliyatıdır. Genellikle doğum yapan kadınlarda doğum sonrasında sarkmış ve gevşemiş karın bayanları oldukça rahatsız etmektedir. Erkek veya kadın olsun birde kilo alıp verdikten sonra karında oluşan sarkmalar cildin görüntüsünü etkilemektedir. Karın germe operasyonlarında gevşemiş olan karın kasları gerdirilir ve sarkmış olan yağ dokuları alınır. Hamilelik döneminde kadınların en çok hasar gören bölgesi karındır. Hamilelik süreci nedeniyle karında genişlemeler görülür ve bu genişlemeler genel olarak eski haline gelmemektedir. Bir elbise ya da pantolon giyildiğinde sarkmış olan karından dolayı çok kötü bir görüntü meydana gelir. Özellikle yağ dokuları bikini bölgesinin üst alanın da oluşmaktadır. Bayanlar doğum öncesindeki düzgün ve gergin karına sahip olan kişiler doğum yaptıktan sonra eski görünümünü çok özlemektedirler.

Karın germe operasyonları genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Karın germe operasyonlar yaklaşık 3-4 saat kadar sürebilmektedir. Operasyondan sonra 1 ya da2 gün hastanede kalmak gerekebilir. Her kişinin operasyon sürecinin farklı olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Operasyon sırasında yağ dokuları alınırken gerekirse diğer bölgelerde yağ alma işlemi yapılabilir. Kişiden kişiye farklılık göstererek bikini bölgesinde çok az iz kalabilmektedir. Bazı durumlarda izler belirgin olabiliyor. Böyle durumlar da cerrahınızın önerdiği merhemler veya jeller ile izler en az safhaya indirilir. Bu işlem sonucunda da fazla etki etmediği zaman da yara izi düzeltme operasyonu gerçekleştirilebilir.

Doğum sürecinde yırtılmalar görülen karın kasları da karın germe operasyonu ile onarılmış olacaktır. Bu operasyon karın bölgesinin daha gergin ve düz görünmesine olanak sağlamaktadır. Bu karın operasyonu ile birlikte bel bölgesinin de biçim kazanmasına olanak sağlanıyor. Karın operasyonunun neticesini alınabilinmesi için 6 ay ila 12 ay arası beklenilmesi gereklidir.