Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

kulak estetiğiKulak estetiği operasyonu genel olarak kulağı başa yaklaştırmak, kıvrımlara şekil vermek ve büyük olan kulakları küçültmek amacı ile yapılan estetik operasyondur. Kulak estetiği operasyonu 7 ila 8 yaşından sonra yapılabilmektedir.

Kulak yapısı ve büyüklük durumu normal durumda olan kulaklar bakıldığında dikkat çekmezler. Ancak kulak yapısında problem olan ve deforme durumda olan bir kulak bakıldığı zaman hemen dikkati çekebilmektedir.

Kulaklarda birçok estetik bakımdan problem görülebilmektedir. Çeşitli problemler olsa da en fazla görülen açı bozukluğu sorunudur. Bu sorun halk dilinde kepçe kulak olarak adlandırılmaktadır. Normal olarak kulak kafa ile 20-25 derece açıdadır ve kulakta 90 dereceye kadar bükülmeler de görülebilmektedir. Bu durumlarda arkadan veya karşıdan bakıldığı zaman hemen dikkat çekebilmektedir. Böyle olunca da kepçe kulak sorunu meydana gelmiş olur.

Cerrahi müdahaleleri ile açılar düzeltilerek istenilen görünüm sağlanmış olur. Bu işlemin yapılabilmesi için kulağın arka kısmından girilerek düzeltmeler yapılır. Kemik ve kıkırdak zarına yeni şekil alması için dikiş atılır. Bu şekilde kulak yeni bir pozisyon almış olur ve sabit kalır. Kulak estetiği operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyon sonrasında ilk yedi gün kulaklar bant ile güvence altına alınır.