Saç Ekimi

Saç Ekimi, Saç Nakli Nedir ?

saç ekimi18-20 gibi yaşlarda dökülen saçların farkına varan kadın ve erkekler ilk olarak saçlarına kozmetik ürünleri ile değişik tedaviler uygulamaya başlarlar. 23-25 yaşlarına geldikten sonra uyguladıkları bu yöntemlerin işe yaramadığını ve günümüzde saçsızlığın en etkili çözümünün saç ekimi olduğunu anlamaktadırlar.

Saç ekimi için muayeneye giden hasta gerçekleştirilecek analiz ile saç köklerinin kalınlığı ve saç telleri hakkında bilgi alır. Eğer ki uzman cerrah saç ekimi işlemini kişiye uygun olarak görürse artık bu kişi saç ekimi ameliyatı için gün alabilecek bir hastadır.

Saç ekimi ameliyatı için hastaya bir gün belirlenir. Ameliyatın yapılacağı yer kesinlikle ameliyathane ortamına uygun olması gerekir. Saç ekimi işlemi kesinlikle plastik cerrah veya dermatologlar tarafından yapılması gerekir.

Operasyon günü hasta geldiğinde hastanın saçları kesilir. Saçlar tıraş edildikten sonra hastaya ameliyathane kıyafetleri giydirilerek saç ekimi işlemine hazır hale getirilir. Saç ekimi işleminden önce sağlık ekipleri tarafından hastanın nabız, tansiyon ve ateşi ölçülür. Bu işlemlerden sonra hastaya ağrı hissetmemesi ve enfeksiyon kapmaması için seruma antibiyotik ve ağrı kesici katılarak hastaya verilir. Serumdan sonra hasta rahatlamaya başlar ve lokal anestezisi gerçekleştirilir. Bu işlemler hasta uyanık bir biçimde yapılmaktadır. Kişi saç ekimi ameliyatı esnasında uzman cerrah ve etrafındakilerle rahat bir şekilde sohbet edebilmektedir. İşlemin gerçekleşeceği yer uyuşturulduğu için kişi hiçbir şekilde acı veya ağrı hissetmemektedir. İlk olarak enseden saç kökleri alma işlemi yapılır. Enseden saç kökleri birer birer çıkarılarak ayrıştırılır. Kökler alındıktan sonra kanal açma işlemine geçilmektedir.

Kanal açma ise, elde edilen saç köklerinin yerleştirilmesi için açılan küçük deliklerdir. Açılacak olan bu delikler kişinin saçı hangi yöne bakıyorsa o yöne doğru açılmalıdır. Kanal açma işlemi de sona erdikten sonra daha önce alınan saç kökleri uzman cerrahlar tarafından o deliklere çok nazik bir şekilde yerleştirilir. Saç ekimi operasyonu genel olarak 4-5 saat kadardır.

Saç ekimi ameliyatı sona erdikten sonra hastanın kafası özel bir koruyucu şapka ile kapatılmaktadır. Hastanın operasyon günü ve ertesi gün dinlenmesi gereklidir. Hasta istirahat ettikten 3 gün sonra ilk yıkama işlemi için saç ekimi merkezine gelir. İlk yıkama işlemi özenle gerçekleştirilmektedir. Yıkamadan sonra hasta enfeksiyon kapmaz veya hiçbir şekilde acı yaşamaz. Artık tek kalan işlem ise hastanın sabretmesidir. Ekilen saçlar ilk sıralar kırılarak dökülme gösterir fakat kökler içinde olduğu için bir sıkıntı yoktur. 3 ila 4. aydan sonra saçlar artık çıkmaya başlar ve artık hasta saçlarına kavuşmuş olur.